Szczęśliwa liczba trzy. Al Khalediah European Arabian Horse Festival 2016 (19-21 sierpnia)

Szczęśliwa liczba trzy. Al Khalediah European Arabian Horse Festival 2016 (19-21 sierpnia)

Trzecia edycja pokazu w Nowych Wrońskach, odbywającego się w ramach Al Khalediah European Arabian Horse Festival, okazała się szczęśliwa dla gości z zagranicy. Złote medale i samochody marki Ford powędrowały do Ajmanu (aż trzy) oraz do Niemiec, Egiptu i właściciela pochodzącego z Arabii Saudyjskiej.

Fuerte, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podobnie jak podczas poprzednich dwóch edycji pokazu, poziom był mocno wyśrubowany. Nie zabrakło medalistów Czempionatu Świata – wybrana Najlepszym Koniem Pokazu złota czempionka klaczy młodszych, trzyletnia AJ Sawari (Marwan Al Shaqab – Siberia SA/Nuzyr HCF), stanęła na podium w Paryżu w 2014 roku jako Srebrna Czempionka Klaczy Rocznych. Wcześniej została czempionką w Menton. Tak więc polskim zawodnikom i zawodniczkom przyszło zmierzyć się z groźnymi rywalami – i tym razem zagraniczni właściciele byli górą. Jedynym polskiem koniem ze złotym medalem okazał się og. Fuerte (Shanghai EA – Frymuszka/Ekstern), hod. Jana Dobrzyńskiego, wł. Samiego Ben Saada. Fuerte był w tym sezonie w Polsce niepokonany – wygrał najpierw w Białce, potem w Radomiu, następnie w Janowie, a wreszcie w Nowych Wrońskach.

Calateon, fot. Ewa Imielska-Hebda

Spośród polskich koni na podium stanęły jeszcze: michałowskie Poganinka (srebro klaczy rocznych) oraz Wieża Mocy (brąz klaczy starszych), a także prywatnej własności: El Shaad (srebro ogierów rocznych), Elidus (brąz ogierów rocznych), Wasalia (brąz klaczy młodszych), Calateon (brąz ogierów młodszych) i Psyche Keret (brąz ogierów starszych). Inni medaliści zagraniczni to: Felicia RLC (złoto, Ajman), Inspired Najla (srebro, Ajman), Aja Angelo (złoto ogierów starszych, Egipt), Muranas Jassehr (srebro ogierów starszych, Niemcy), Shiraz de Lafon (srebro ogierów młodszych, Belgia), Malikat Al Moluk (srebro klaczy młodszych, Kuwejt), Cyclone OS (złoto ogierów rocznych, Niemcy), AJ Nurai (złoto klaczek rocznych, Ajman) i Manaret Babel (brąz klaczek rocznych, ZEA).

Ring pokazowy w Nowych Wrońskach z lotu ptaka, fot. AKEAHF

Do trzeciej edycji Festiwalu zapisano 119 koni, przy czym w Nowych Wrońskach stawiło się 106. Najwyraźniej Allah czuwa nad organizatorami z Al Khalediah Poland, ponieważ pokazowi znów towarzyszyła przepiękna, słoneczna pogoda i dopiero w niedzielę, podczas dnia wyścigowego na Służewcu, gości i zawodników dopadł deszcz. AKEAHF staje się w polskim kalendarzu pokazowym idealną imprezą na zamknięcie lata. Urokliwa okolica, łatwy dojazd, elegancka infrastruktura – wszystko to sprawia, że coraz więcej gości chce spędzić ten weekend właśnie tutaj.

Sędziowie, DC, ringmaster, fot. Ewa Imielska-Hebda

Ale oczywiście najważniejsze są konie – i one nie sprawiły zawodu. Licznie obsadzone klasy (minimum szóstka uczestników), zacięta rywalizacja i cenne nagrody – to wyróżnik Festiwalu. W tym roku pokaz sędziowali: Christianne Chazel (Francja), Pilar Cavero Pino (Hiszpania), Cedes Bakker (Holandia), Bruce McCrea (USA) i Tomasz Tarczyński (Polska); obowiązki ringmastera pełnił Sten Schroll (Dania), a członkami DC byli Piotr Szpotański (Polska), Laura Mascagna (Włochy) oraz Kerstin Wisniowski (Niemcy). Wyniki zapewniała ekipa Arabian Horse Results.

Piątek z „dwudziestkami”

AJ Nurai, fot. Ewa Imielska-Hebda

Konie młodsze i część starszych zaprezentowała się w piątek. Gdy wybrzmiał motyw muzyczny Festiwalu, skomponowany przez Artura Telakowca, na ring wkroczyły klaczki roczne grupy A (11 uczestniczek), w tym wnuczka Emandorii H Emalee H (Jaipur El Perseus – H Emandila H/El Nabila B), michałowska córka Emandorii Emanolla (po Vitorio TO) i, otwierająca cały pokaz, śliczna jak laleczka reprezentantka Ajmanu AJ Nurai (AJ Mardan – Ysadora/Marwan Al Shaqab), z rzeźbioną główką i rudą grzywką. Sędziowie ocenili ją bardzo wysoko – 91,75 – i to ona wygrała tę klasę, przed Emanollą, która zaimponowała sędziom ruchem, otrzymując za tę cechę „20” oraz 3×19,5 (nota końcowa: 91,63).

Poganinka, fot. Ewa Imielska-Hebda

W grupie B roczniaczek (12 rywalek) najlepsza okazała się michałowska Poganinka (El Omari – Pentra/Poganin), która także popisała się ruchem, z jakiego słyną polskie konie i otrzymała 3×20 za tę cechę. Wynik 92,13 pozwolił jej łatwo wygrać klasę, przedManaret Babel (AJ Barzan – Munirah Al Bidayer/Marajj, 91,5), wł./hod. Babel Arabian Horse Stud (ZEA).

 

Malikat Al Moluk, fot. Ewa Imielska-Hebda

Kolejna klasa, klaczy dwuletnich, również liczyła sobie 12 zawodniczek, a zwyciężyła Malikat Al Moluk (Mameluk – Asalat Al Hala/Al Bilal), hod. Halawa Khader (Izrael), wł. Al Khashab Stud (Kuwejt), z notą 92,25, w tym „20” za typ i 2×20 za głowę z szyją. Ta siwa klacz jest przykładem urody, która charakteryzuje często konie egipskie; ma wdzięk, prezencję, długą, pięknie osadzoną szyję i głowę o szczupaczym profilu. Drugie miejsce zajęła falborecka Wasalia (EKS Alihandro – Wasa/WH Justice), z notą 91,88.

Trofea, fot. Ewa Imielska-Hebda

Dziesięć klaczy trzyletnich obejrzeliśmy następnie na ringu w Nowych Wrońskach. Ostatnia w tej klasie wystąpiła przyszła zwyciężczyni całego pokazu AJ Sawari. Wiele zachwytów padło już nad tą klaczą – i to absolutnie zasłużenie. Marwan Al Shaqab może być dumny z tego przychówku. 3×20 za głowę z szyją było niejako oczywistością (nota końcowa: 92,38) – od gniadej piękności, z pyszczkiem niczym konik morski, oka nie można oderwać. Na drugim miejscu byłaMarina Tru (Trussardi – Melody/Psytadel), hod./wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków, z dwiema maksymalnymi notami za ruch (91,63), którą pod tym względem goniła chrcynneńska Psyche Diana (FA El Shawan – Pomona/Ekstern) – czwarte miejsce w klasie, również z dwiema „20” za ruch (90,25).

Cyclone OS, fot. Ewa Imielska-Hebda

Mniej liczne były klasy ogierów młodszych, które zaplanowano na piątkowe popołudnie. Ogierków rocznych stawiło się po 6 w każdej z dwóch klas. Najlepszy w grupie A okazał się gniady Cyclone OS (RFI Farid – Inspired Najla/Ajman Moniscione, 92,63), hod./wł. Gestüt Osterhof, o wyjątkowo pięknej główce, z idealnie wykrojonymi uszami, który mocno zdystansował rywali. Na drugim miejscu sklasyfikowano og. Gaja Ramzes (Psyche Keret – Gaja Nike/Emigrant, 90,13) z Chrcynna. Zwycięzca grupy B, białecki Elidus (HK Krystall – Elidia/Pegasus), „złapał” maksymalną notę za ruch i o włos pokonał syna FA El Shawana i El Estrady po Justify, wyhodowanego przez Józefa Pietrzaka El Shaada (ta sama liczba punktów u obu zawodników: 91,25). W tej grupie wystąpiły wyłącznie ogierki z Polski.

Shiraz de Lafon, fot. Ewa Imielska-Hebda

W klasie ogierów 2-letnich (6 uczestników) faworytem był niewątpliwie utytułowany Fuerte. I to on wygrał, z notą 91,75, przed Primeriusem Emerem (Emerald J – Poruta/Monogramm, 90,88), wł./hod. Anny Damman i Katarzyny Dolińskiej Witkowskiej z Zalia Arabians. Klasa trzylatków (także 6 koni) miała z kolei lidera w postaci Shiraza de Lafon (Shanghai EA – Diacira/Khidar), hod. Mas de Lafon (Francja), wł. Christine Jamar (Belgia), stałego bywalca Nowych Wrońsk, bo to koń, który zawitał tu już po raz trzeci. Lecz po raz pierwszy udało mu się wygrać! Ogier najwyraźniej potrzebował czasu, by dojrzeć i w tym roku prezentował się fantastycznie – otrzymał jedną „20” za typ i drugą za głowę z szyją. Jego nota końcowa to 91,13. Zwłaszcza głową Shiraz de Lafon zaczyna coraz bardziej przypominać swego ojca Shanghaia EA. Na drugim miejscu znalazł się bardziej męski, mocno zbudowany, gniadyCalateon (Vitorio TO – Calatea/Ekstern, 90,75), hod./wł. Marka Kondrasiuka.

Wieża Mocy, fot. Ewa Imielska-Hebda

Ostatnią klasą zaprezentowaną w piątek była klasa klaczy 4-6-letnich. 10 uczestniczek o wielkiej urodzie wkroczyło na ring, w tym Inspired Najla (wygrała klasę w Nowych Wrońskach przed dwoma laty), hod. Gerharda i Andrei Schick, wł. Ajman Stud, matka ogierka Cyclone OS, który zwyciężył w klasie A roczniaków. Mimo że miała tak godne przeciwniczki, jak michałowskie Wieża Mocy (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern) iEmandorissa (Abha Qatar – Emanda/Ecaho), czy falborecka Wersa (Ekstern – Wasa/WH Justice), po raz kolejny to ona była górą. Nieodrodna córka swego ojca Ajmana Moniscione (i klaczy Natalia po Narym), pochwalić się może wyjątkowo urodziwą głową – za tę cechę dostała „20” i zakończyła rywalizację z wysoką notą 93 (w tym kolejna „20” za ruch), która okazała się najwyższą notą pokazu. Za nią uplasowała się Wieża Mocy (92,38), aEsima (Altis – Emanta/Pamir) z Falborka, z dwiema „20” (za typ i za ruch), była trzecia.

Na tym zakończył się pierwszy dzień pokazu. Ciepły wieczór sprawił, że goście zostali dłużej, by wymienić się wrażeniami przy dobrym jedzeniu i muzyce klasycznej na żywo, granej przez muzyków z Orkiestry Symfonicznej z Płocka.

Jest moc

Felicia RLC, fot. Ewa Imielska-Hebda

Klacze najstarsze otworzyły drugi dzień festiwalu. Wśród 12 uczestniczek była i niedawna medalistka z Janowa, białecka Euspira (Gazal Al Shaqab – Euskara/Ararat), i michałowskie gwiazdy Zigi Zana (QR Marc – Zagrobla/Monogramm), czy Parmana (Al Maraam – Palmira/Monogramm), by wymienić tylko kilka z urodziwych dam. Zwyciężyła kolejna reprezentantka Ajman Stud – Felicia RLC, wyhodowana w Brazylii córka og. Shael Dream Desert i klaczy Camelia K po Donatello K. Sędziowie obsypali ją maksymalnymi notami – otrzymała „20” za typ i cały rząd „20” za głowę i szyję! To jedyny koń pokazu w Nowych Wrońskach, któremu udała się ta sztuka. Jednak słabsze noty za ruch zadecydowały o tym, że nota końcowa Felicii RLC – 92,25 – okazała się niższa od noty jej rywalki z poprzedniej klasy, Inspired Najli.

Fot. Dominik Dziecinny

Felicia RLC to matka AJ Mardana, ojca AJ Azzama, a więc ogierka, który triumfował tutaj w ubiegłym roku, oraz AJ Nurai, złotej medalistki opisywanego w tym tekście pokazu. AJ Mardan sam zdobył niemało laurów – był m.in. czempionem ogierków rocznych w 2012 roku w Aachen i brązowym medalistą w tej kategorii w tym samym roku w Paryżu. A potem sprawdził się jako reproduktor, dając m.in. AJ Emanę (od Emandorii) i AJ Azzama, który zachwycił sędziów i publiczność rok temu, i to nie tylko w Nowych Wrońskach, bo – jak pamiętamy – sięgnął wkrótce po trójkoronę podczas pokazów tytularnych. I tak, najpierw oglądaliśmy w Polsce kroczącego po najwyższe laury wnuka, a teraz jego babkę, która, jak widać, jest nie tylko świetną reproduktorką (ma obecnie 8 lat, więc jeszcze długa kariera przed nią), ale i klaczą pokazową. Żeńska, o wspaniałej głowie z wielkim, czarnym okiem, była prawdziwą królową ringu. Za nią uplasowała się należąca do Alicji Napióry Marjjana VA (Marwan Al Shaqab – MI Khismit/Khemosabi), która w Nowych Wrońskach dała bardzo udany występ, uzyskując 91,25 punktów i pokonując Euspirę (91,13), mimo że ta ostatnia mogła się pochwalić aż trzema „20” za ruch.

Psyche Keret, fot. Ewa Imielska-Hebda

Klasy ogierów starszych liczyły sobie sześciu (og. 4-6-letnie) i dziewięciu (og. 7-letnie i starsze) uczestników. W pierwszej z nich najlepszy okazał się podopieczny hodowców z Chrcynna Psyche Keret (Khidar – Psyche Victoria/Ekstern, 91,75), a po nim Feuer Jade (Ajman Moniscione – Neva Bint Volga/Pamour, 91,38). W klasie ogierów najstarszych rywalizacja była arcyciekawa, bo spotkało się tu kilka bardzo interesujących osobowości.

Aja Angelo i Muranas Jassehr, fot. Ewa Imielska-Hebda

Aja Angelo (WH Justice – Aja Aishaa/Ruger AMW), wychowanek pp. Hickfordów z Aja Arabians, obecnie własności Al Baydaa Stud z Egiptu, zgodnie ze swym imieniem, poszczycić się może grzywą i ogonem niczym z anielskiego włosia. Muranas Jassehr (Major – Jana El Bri/CH El Brillo), w egipskim typie, to oczko w głowie Michaeli Weidner z Murana Arabians. Wyhodowany przez Michała Bogajewicza wiceczempion świata z 2005 roku Girlan-Bey (Pesal – Gracja-Bis/Monogramm), duma pp. Kristoffersenów ze Szwecji, walczy w tym sezonie dzielnie na polskich ringach (złoto w Bukszy i w Radomiu). Syn Kwestury Kabsztad (po Poganin) jest w Polsce popularnym reproduktorem w hodowli prywatnej. Eternal (FS Bengali – Ewitacja/Ganges), połyskujący w słońcu miedzianą maścią, jest ulubieńcem swych hodowców i właścicieli z Nowej Małej Wsi, pp. Głowackich i równiez może poszczycić się udanym potomstwem. W tej mocnej stawce zwyciężył „anielski”, o kształtnej głowie Aja Angelo (92,13, w tym „20” za typ), przed równie urodziwym Muranas Jassehrem (91,25).

Nagrody główne, fot. Dominik Dziecinny

Finały wyłoniły czołówkę i zwycięzców, którzy odjechali samochodami marki Ford. Rangery, B-Maxy i Kugi czekały bowiem w tym roku na złotych medalistów, podczas gdy właściciele koni, które zdobyły srebrne i brązowe krążki, otrzymali odpowiednio po 8 i 6 tys. złotych. Pierwsze piątki klas nagradzane były kwotą 4 tys. zł dla każdego uczestnika, który zmieścił się w czołówce. Najlepszy koń pokazu otrzymał 15 tys. zł.

Tak więc aż 3 samochody (B-Max, Kuga i Ranger) zasiliły flotę Ajman Stud, czy też raczej eurpejskiego centrum treningowego, gdzie stacjonują konie tego właściciela (Frank Spönle Show Training). Jeden (Kuga) trafił do Samiego Ben Saada, jeden do stadniny Osterhof pp. Stöckle (B-Max), jeden do Al Baydaa Stud (Ranger).

Dyrektor generalny AKEAHF Hubert Kulesza, wraz z gośćmi honorowymi i Andrzejem Szalkowskim (AKF), wręcza upominki sędziom, fot. Dominik Dziecinny

AJ Nurai-Poganinka-Manaret Babel to kolejność w finale klaczek rocznych, podczas gdy ogierki zajęły miejsca na podium w kolejności: Cyclone OS-El Shaad-Elidus (Cyclone OS został wybrany zwycięzcą jednogłośnie). Klacze młodsze to kolejność: AJ Sawari-Malikat Al Moluk-Wasalia. Ogiery młodsze: Fuerte-Shiraz de Lafon-Calateon. Zarówno złoty, jak i srebrny medalista to synowie og. Shanghai EA, wyhodowanego w Hiszpanii (Equus Arabians), a będącego obecnie własnością Ajman Stud. Klacze starsze: Felicia RLC-Inspired Najla-Wieża Mocy, która brązowy medal zawdzięcza wyższym notom w klasie, bo w finale zdobyła tyle samo punktów, co Marjjana VA. Złota i srebrna medalistka to podopieczne Ajman Stud. Ogiery starsze: Aja Angelo-Muranas Jassehr-Psyche Keret (Aja Angelo i Muranas Jassehr wybrane jednogłośnie, Psyche Keret zremisował z Feuer Jade i „wskoczył” na podium dzięki wyższemu wynikowi w klasie).

Ring pokazowy w Nowych Wrońskach, fot. Ewa Imielska-Hebda

I tak dobiegł końca trzeci pokaz organizowany przez polski oddział saudyjskiej stadniny Al Khalediah – Al Khalediah Poland. Jak widać, Polska ma potencjał jako organizator pokazów, także międzynarodowych. Dla porównania, w innych B-klasowych pokazach w Europie, udział wzięło nieporównanie mniej koni: Nordic Open – 53, Scandinavian Open – 49, Elran Cup – 41, Emerald Trophy – 43, Berlin Arabian Horse Cup – 31, Ströhen – 48, Bruges Int. – 46, Tulip Cup – 70. 106 koni obecnych na ringu w Nowych Wrońskach stawia ten pokaz w zupełnie innym szeregu. Ale i polskie pokazy z afiliacją N (narodowe) dystansują zagraniczną konkurencję: 119 młodych koni przyjechało do Białki, 133 oglądaliśmy na ringu w Janowie.

W Polsce jest energia i są konie – i to jest najbardziej optymistyczny wniosek po sezonie pokazowym 2016 w naszym kraju.

Niedziela na wyścigach

Cakouet de Bozouls pod Szczepanem Mazurem, fot. Ewa Imielska-Hebda

Trzeciego dnia Festiwalu organizatorzy zaprosili gości na warszawski Służewiec, gdzie podczas Dnia Arabskiego odbyła się gonitwa A-klasowa o Puchar Al Khalediah Poland, dla koni 4-letnich i starszych, na dystansie 1600 m, z pulą nagród 59500 zł. Pogoda niestety tym razem nie dopisała i konie ścigały się w mżawce. Zwyciężył francuski czterolatek Cakouet de Bozouls (Dahess – Udjidor de Bozouls/Dormane), hodowli Saint Faust, własności Krzysztofa Goździalskiego (Falborek Arabians), który zakupił go na aukcji Arquana w Saint-Cloud w październiku 2014 roku za 50 tys. euro. Konia trenuje Maciej Jodłowski, a dosiadał go Szczepan Mazur. Zanim został sprowadzony do Polski, Cakouet de Bozouls osiem razy biegał w rodzinnej Francji. W debiucie wygrał i było to pierwsze zwycięstwo konia polskiej własności od 50 lat na tamtejszych torach. Był dwa razy drugi i dwa razy trzeci, wygrywając w sumie 31450 euro. Podczas gonitwy Al Khalediah Poland Cup Cakouet de Bozouls wynikiem 1’46,6″, pobił aż o 1,9 s rekord toru ustanowiony w 2013 roku przez Vly’a Kossacka.

Dekoracja Cakoueta de Bozouls, fot. Ewa Imielska-Hebda

Bój o drugie miejsce rozegrał się między szwedzkim Gazello (Nougatin – Gordaia/Damask), hod. J. Eng, wł. C. Olsen Agri Sp. z o.o., trenowanym przez Bogdana Strójwąsa, oraz ubiegłorocznym wicederbistą Mufidem (Akbars – Mukata Fata/KA Czubuthan), hod./wł. Janusza Ryżkowskiego, trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego. Wygrał Gazello o pół długości.

 

 

Wyniki

Czempionat klaczek rocznych

AJ Nurai (AJ Mardan – Ysadora/Marwan Al Shaqab), hod./wł. Ajman Stud (ZEA)
Poganinka (El Omari – Pentra/Poganin), hod./wł. SK Michałów
Manaret Babel (AJ Barzan – Munirah Al Bidayer/Marajj), wł./hod. Babel Arabian Horse Stud (ZEA)

Czempionat ogierków rocznych

Cyclone OS (RFI Farid – Inspired Najla/Ajman Moniscione), hod./wł. Gestüt Osterhof (Niemcy)
El Shaad (FA El Shawan – El Estrada/Justify), hod./wł. Józef Pietrzak
Elidus (HK Krystall – Elidia/Pegasus), hod./wł. Małopolska Hodowla Roślin w Krakowie, SO Białka

Czempionat klaczy młodszych

AJ Sawari (Marwan Al Shaqab – Siberia SA/Nuzyr HCF), hod./wł. Ajman Stud (ZEA)
Malikat Al Moluk (Mameluk – Asalat Al Hala/Al Bilal), hod. Halawa Khader (Izrael), wł. Al Khashab Stud (Kuwejt)
Wasalia (EKS Alihandro – Wasa/WH Justice), hod./wł. Falborek Arabians

Czempionat ogierów młodszych

Fuerte (Shanghai EA – Frymuszka/Ekstern), hod. Jan Dobrzyński, wł. Sami Ben Saad (Arabia Saudyjska)
Shiraz de Lafon (Shanghai EA – Diacira/Khidar), hod. Mas de Lafon (Francja), wł. Christine Jamar (Belgia)
Calateon (Vitorio TO – Calatea/Ekstern), hod./wł. Marek Kondrasiuk

Czempionat klaczy starszych

Felicia RLC (Shael Dream Desert – Camelia K/Donatello K), hod. Haras das Paineiras (Brazylia), wł. Ajman Stud (ZEA)
Inspired Najla (Ajman Moniscione – Natalia/Narym), hod. Gerhard i Andrea Schick (Niemcy), wł. Ajman Stud (ZEA)
Wieża Mocy (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern), hod./wł. SK Michałów

Czempionat ogierów starszych

Aja Angelo (WH Justice – Aja Aishaa/Ruger AMW), hod. Aja Arabians (WB), wł. Al Baydaa Stud (Egipt)
Muranas Jassehr (Major – Jana El Bri/CH El Brillo), hod./wł. Murana Arabians (Niemcy)
Psyche Keret (Khidar – Psyche Victoria/Ekstern), hod./wł. SK Chrcynno-Pałac

 

Autor: Monika Luft
Źródło: www.polskiearaby.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej

Zgoda